ایزوپروپیل الکل چیست؟

ایزوپروپیل الکل (ISOPROPYL ALCOHOL) با نام تجاری ALCOJEL و فرمول شیمیایی CH3CHOHCH3  یکی از مواد شیمیایی پرکاربرد در صنایع مختلف است. ایزوپروپیل الکل یک ترکیب شیمیایی بی رنگ و قابل اشتعال با بوی قوی است که کاربرد اصلی آن در مواد ضد عفونی کننده و شوینده است.

این الکل در سال 1920 برای اولین بار با هیدراسیون پروپین تولید شد. عمده مصرف این الکل در آن زمان اکسیداسیون و تولید استون بود که اولین بار در جنگ جهانی اول برای تهیه کوردیت ، محصولات دودزا و ماده محرک انفجاری مورد استفاده قرار گرفت.

این ماده ایزومر پروپیل الکل با خواص زد باکتری است که در صابون ها و لوسیون ها به عنوان ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه مکانیسم دقیق عمل ضد عفونی کننده این ماده مشخص نیست ، اما ممکن است ارگانیسم ها را با دناتورسیون پروتئین ها و DNA تداخل در متابولیسم سلولی و حل کردن غشاء ایپوپروتئینی از بین ببرد.

 


 

 


با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

خواص شیمیایی و فیزیکی ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل در آب ، اتانول ، اتر و کلروفرم قابل انحلال است. این ماده اتیل سلوز ، پلی وینیل بوتیرات ، بسیاری از روغن ها ، آلکالوئیدها و رزین های طبیعی را حل می کند. از نظر رنگ ایزوپروپیل الکل یک مایع بی رنگ است که در گرید ها و درصدهای مختلف در دسترس است.

بر خلاف اتانول یا متانول ، این ماده با محلول های نمکی قابل اختلاط نیست و می توان با افزودن نمکی مانند کلرید سدیم آنرا از محلول های آبی جدا کرد.

الکل ها و محلول ها ضدعفونی کننده دست حاوی محلول 60% – 70% ایزوپروپیل الکل یا اتانول در آب هستند. آب برای باز کردن منافذ غشای باکتریهای مورد نیاز است که به عنوان دریچه ای  برای ورود الکل عمل می کند.

موارد مصرف ایزوپروپیل الکل چیست؟

از ایزوپروپیل الکل به دلیل خواص آنتی باکتریال می توان برای تمیز کردن سطوح مختلف استفاده کرد. این ماده بهترین ضدعفونی کننده برای استفاده در بیمارستان ها و مایعات ضدعفونی کننده دست قبل از جراحی و حتی کاربردهای خانه داری است.

این الکل می تواند برای تولید حلال دیگری به نام ایزوپروپیل الکل استات ، استری شود. این ماده با دی سولفید کربن و هیدروکسید سدیم و هیدروکسید پتاسیم واکنش نشان دهد تا به ایزوپروپیل زانتات سدیم که یک علف کش و یک معرف برای شناورسازی سنگ معدن است را تولید کند.

ایزوپروپیل الکل با تیتراکلرید تیتانیوم و فلز آلومینیوم واکنش نشان می دهد و به ترتیب ایزوپروپراکسید های تیتانیوم و آلومینیوم را تولید می کند که به عنوان کاتالیزور و معرف شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده را به دلیل فراریت بالا می توان برای تمیز کردن سطوح شیشه ای ، پنچره ها یا آینه ها مورد استفاده قرار دارد.

کاربردهای صنعتی ایزوپروپیل الکل

عمده کاربردهای ایزوپروپیل الکل شامل کاربرد آن به عنوان حلال است. کاربردهای مستقیم آن شامل فرمول بندی علف کش ها و آفت کش ها ، جوهر ، پوشش های سطحی و تولید رزین است. این ماده همچنین برای رقیق کردن اسانس ها به دلیل چگالی کمتر ، نقطه جوش و سمیت پایین استفاده می شود.

الکل ایزوپروپیل در صنایع برای پاک کردن تخته مدار و نیمه رساناها ، برای تمیز کردن و حذف چسب ، شار لحیم ، لکه ها ، گرد و غبار و سایر مواد خورنده مورد استفاده قرار می گیرد.

صنعت چاپ از آن به عنوان پاک کننده برای تجهیزات ، در چاپ گراور و فلکسوگرافی و لیتوگرافی استفاده می کند. ایزوپروپیل الکل در تولید لاستیک و همچنین رقیق کننده و استخراج کننده در شیمی استفاده می شود و فلز را رنگ و چربی زدایی می کند.

در تولید مدار چاپی (PCB) الکل ایزوپروپیل برای تسطیح لحیم کاری ، تراش و هدایت سوراخ های PCB مناسب است. روغن ، گریس و مایع هیدرولیک توسط IPA  به راحتی از بین می رود.

تفاوت ایزوپروپیل الکل و اتانول

اتانول یک الکل ساده با فرمول شیمیایی C2H6O و یک مایع بی رنگ و قابل اشتعال است که در آب محلول است. IPA نیز یک مایع بی رنگ و قابل اشتعال است اما دارای ترکیب شیمیایی کمی متفاوت با اتانول و با فرمول C3H8O است.

IPA با آب برای استفاده به عنوان الکل ضد عفونی کننده مخلوط می شود و اغلب در لوسیون های پس از اصلاح ، لوسیون های دست و سایر لوازم آرایشی یافت می شود. اتانول همچنین می تواند جایگزین این محصولات شود. اما IPA به دلیل میزان غلظت بالاتر ترجیح داده می شود. با این حال استفاده اولیه از اتانول ، فراتر از خاصیت ضدعفونی کننده آن است و به عنوان ماده ای مست کننده در مشروبات الکلی مانند آبجو ، شرآب و شربت های مقطر استفاده می شود. اما لازم به ذکر است که اتانول صنعتی برای مصرف نیست.

 با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

الکل ایزوپروپیل 99 درصد

ایزوپروپیل الکل 99% یکی از خالص ترین الکل موجود در بازار است و در شرایطی که غلظت کمتر غیر کاربردی یا بی اثر باشد استفاده می شود. بیشترین کاربرد ایزوپروپیل الکل 99% شامل پاک کننده لوازم الکترونیکی ، حذف روغن و چربی و ضد عفونی کننده است. ایزوپروپیل الکل 99% درجه خلوص بسیار بالایی دارد و علاوه بر استفاده به عنوان یک عامل تمیز کننده خانگی در بسیاری از محصولات روزمره مانند جوهر ، رقیق کننده رنگ ، پاک کننده های عمومی ، مواد ذوب کننده شیشه و ضد عفونی کننده ها یافت می شود. زیرا در از بین بردن باکتری ها و ویروس ها بسیار موثر است.

این الکل را می توان در طیف وسیعی از کاربردها استفاده کرد ، اما موثرترین و محبوب ترین در آن در صنایع تولیدی است. با دیجیتالی شدن دنیا و افزایش کاربرد دستگاه های هوشمند ، نیاز به 99% الکل ایزوپروپیل به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت.

 

ایزوپروپیل الکل را از کجا تهیه کنیم؟

 

برای ثبت سفارش خرید با بهترین کیفیت و بهترین قیمت ایزوپروپیل الکل می توانید با کارشناسان فروش شیمی اکسین پارس تماس حاصل فرمایید.

021-22797066   021-22797055   021-22797044   021-22797033   021-22797022