هیدروکسید پتاسیم چیست؟

هیدروکسید پتاسیم یا پتاس یک ترکیب معدنی با فرمول KOH است که معمولا پتاس سوزآمور نامیده می شود. هیدروکسید پتاسیم یک باز قوی است و بسیاری از کاربرد های آن نتیجه این خاصیت است. به عنوان یک باز ، هیدروکسید پتاسیم برای تنظیم PH  در ساخت و پردازش های صنعتی استفاده می شود. در صنعت کشاورزی از هیدروکسید پتاسیم برای تنظیم PH خاک های اسیدی استفاده می شود. این ماده  جامدی سفید و به شدت خطرناک و خورنده است.

 

 

 با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

 

پتاس معمولا به صورت پلت های شفاف فروخته می شود که در هوا چسبناک می شوند زیرا KOH  به شدت جاذب رطوبت است. انحلال پتاس در آب به شدت گرمازا است و محلول های آبی غلیظ آن را آب قلیایی نامیده می شود. این ماده پایداری حرارتی بالا و نقطه ذوب نسبتا پایینی دارد و به صورت پلت های با مساحت سطحی کوچک ساخته می شود که کارکردن با آنها ساده تر است.

 

 

کاربرد های هیدروکسید پتاسیم چیست؟

 

هیدروکسید پتاسیم در تولید مواد متنوعی از جمله صابون های مایع ، لوسیون ها ، شامپو ها ، اسپری مو ها و پاک کننده های دندان مصنوعی استفاده می شود. پتاس در ترکیب صنعتی مانند پاک کننده های اجاق گاز ، پاک کننده های جاده ها و در دترجنت های غیر فسفاته و همچنین پاک کننده های لوله ها و رهکشی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در حالی که استفاده از هیدروکسید سدیم برای صابون رایج تر است ، صابون های هیدروکسید پتاسیم در آب محلول تر هستند و برای محیط زیست خطر کمتری دارند. صابون های هیدروکسید پتاسیم به عنوان صابون های نرم  نیز شناخته می شوند. صابون های پتاسیم اگر چه به اندازه صابون های سدیم بسیار محبوب نیستند اما در غلظت های مختلف تولید می شوند. این ماده اغلب درترکیب با صابون های سدیم به عنوان مثال در محصولات اصلاح و همچنین در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرند.

پتاس در پزشکی و دامپزشکی برای تولید دارو کاربرد دارد. در دامپزشکی از این ماده برای جلوگیری از رشد شاخ گوساله ها استفاده می شود. در انسان نیز برای تشخیص عفونت های قارچی و همچنین از بین بردن زگیل و کوتیکول ها کاربرد دارد. محلول قلیایی پتاس هدایت یونی بالایی را برای باتری فراهم می کند و به همین دلیل باعث می شود که باتری های قلیایی از باتری های روی ، کربن ارزان تر و از نظر عملکرد بهتر باشند.

 

 

کاربرد هیدروکسید پتاسیم در صنایع غذایی

 

هیدروکسید پتاسیم اغلب به عنوان یک افزودنی در غذاهای فرآوری شده تجاری با یک لایه شیمیایی برای میوه و سبزیجات استفاده می شود. این ماده به عنوان تثبیت کننده برای ماندگاری بیشتر و به عنوان قوام دهنده به غذاهای فرآوری شده اضافه می شود.

پتاس در شکلات سازی ، فرآوری کاکائو و نوشابه ها و به عنوان قوام دهنده در بستنی استفاده می شود. هیدروکسید پتاسیم برای نرم شدن زیتون و روکش چوب شور نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 


 

 


با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

 

سایر کاربرد های پتاس

 

هیدروکسید پتاسیم در تولید کود های گرید کشاورزی استفاده می شود. این کود ها می توانند به عنوان منبع پتاسیم ( یکی از سه غذای اصلی گیاه ) برای محصولاتی که به یون های کلرید حساس هستند ، استفاده شوند.

پتاس در فرآیند ساخت کاغذ به عنوان یک عامل آنتی فوم عمل کرده و به عنوان ماده مغذی برای رشد چمن ، در کود های صنعتی ، قارچ کش و علف کش استفاده می شود. هیدروکسید پتاسیم گرم معمولا برای تزئینات ویفر های سیلیکون و در ساخت برخی از دستگاه های میکرالکترونیکی خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده غیر قابل اشتغال است و در ساخت مواد شیمیایی چون پرمنگنات پتاسیم ، پالایش نفت و تولید بنزین و ترکیبات پاک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

خطرات و ایمنی پتاس

 

هیدروکسید پتاسیم در مواد غذایی برای تنظیم PH ، به عنوان یک تثبیت کننده و ماده قوام دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به عنوان یک ماده غذایی مستقیم انسانی توسط FDA ، بر اساس رعایت شرایط خوب تولید بی خطر در نظر گرفته شده است.

هیدروکسید پتاسیم یک باز قوی و خورنده است که می تواند به پوست و بافت ها نفوذ کند. تماس پوست یا چشم با محلول های KOH می تواند باعث سوختگی ، سوزش شدید و حتی کوری شود. استناق این باز خورنده به غشاهای مخاطی و ریه ها آسیب رسانده و در صورت بلع ، بسیار سمی است و می تواند منجر به آسیب دائمی بافت ها و مرگ شود.

 

هیدروکسید پتاسیم را از کجا تهیه کنیم؟

 

برای ثبت سفارش خرید با بهترین کیفیت و بهترین قیمت هیدروکسید پتاسیم می توانید با کارشناسان فروش شیمی اکسین پارس تماس حاصل فرمایید.

021-22797066   021-22797055   021-22797044   021-22797033   021-22797022

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *