اس ال اس چیست؟

اس ال اس به دلیل داشتن خاصیت آمفیلیک مانند سایر سورفکتانت ها توانسته است جز یکی از مناسب ترین اجزای شوینده ها قرار بگیرد. خاصیت آمفیلیک در واقع خاصیتی است که در آن مولکول دارای هر دو قسمت هیدروفیلیک ( آب دوستی ) و هیدروفوبیک ( آب گریزی ) می باشد. سدیم لوریل سولفات به عنوان سورفکتانتی آنیونی در خمیر دندان ها و شامپوها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ماده می تواند در برابر چندی از ویروس ها  مانند هر پس سیمپلکس ، ویروس روتا ، HIV-1 و … مقاومت کند ، البته کاربری این ماده از این نظر زیاد مورد بررسی قرار نگرفته است و قابل تایید نیست. بنابراین کاربرد اصلی آن به عنوان سورفکتانت می باشد و در شکل زیر ساختارش را می توانسد مشاهده نمایید.

 

 

 با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

 

 

سدیم لوریل سولفات به صورت تجاری در فرم های پودری و قرصی وجود دارد. نمکی قلیایی است که محلول آبی آن با غلظت 1% وزنی حجمی دارای PH بین 7 تا 905 است. به عنوان یک سورفکتانت SLS به دلیل توانایی که در ایجاد منافذ در غشاهای لیپیدی دارد ، خاصیت باکتریواستاتیکی دارد. همچنین می تواند بر روی برخی از ویروس ها و قارچ ها نیز اثر بگذارد.

 

خواص فیزیکی و شیمیایی اس ال اس ( SLS )

 

برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده را می توانید در ادامه مشاهده نمایید.

 

 

این ماده با نام دیگر سدیم دو دسیل سولفات نیز شناخته می شود و علاوه بر علامت اختصاری فوق با SDS یا NADS نیز نشان داده می شود. مولکول این ماده در قسمت دم خود ( TAIL ) دارای 12 کربن می باشد که به گروه سولفات در سر ( HEAD ) متصل است و خواص آمفیلیکی این ماده را فراهم می نمایند.

 

تولید اس ال اس ( SLS )

 

لوریل الکل یکی از مواد واکنش دهنده ی تولید این ماده می باشد. از هیدرولیز نارگیل و یا روغن موجود در هسته ی میوه ها اسید چرب به دست می آید ، در نهایت این اسید های چرب به الکل کاهش داده می شوند و لوریل الکل به دست می آید. از واکنش لوریل الکل با سولفوریک اسید هیدروژن  لویل سولفات تولید می گردد. بعد از خنثی سازی این ماده با سدیم کربنات ، نهایتا می توان محصول فوق را تولید نمود.

 

کاربرد اس ال اس ( SLS )

 

از ترکیب فوق علاوه بر استفاده در صنایع شوینده می توان در صنایع غذایی ، پزشکی و … نیز استفاده نمود.

 

صنایع شوینده و بهداشتی

 

در محصولات شوینده و بهداشتی این ماده یکی از ترکیبات مهم است و در محصولات زیبایی ، مو ، کرم ها و … به کار می رود.

 

محصولات زیبایی : کرم های اصلاح ، شوینده های دست ، پاک کننده های آرایش ، شوینده های صورت ، صابون های مایع و جامد و …

 

مراقبت از مو : اس ال اس در شامپو ها ، ژل های مو ، شامپو های ضد شوره ، رنگ های مو کاربرد دارد.

 

مراقبت از دندان : خمیر دندان ها ، محصولات سفید کننده ی دندان ، دهانشویه.

 

کرم ها و لوسیون ها : کرم های دست ، کرم های ضد خارش ، ماسک ها ، کرم های مو بر ، ضد آفتاب ها.

 


 


با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

صنایع غذایی

 

جالب است بدانید این ماده به عنوان یک افزودنی خوراکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب به عنوام یک امولسیفایر و یا ضخیم کننده در محصولاتی از قبیل مارشمالو ، پودر تخم مرغ ، پودر های آماده ی نسکافه و … استفاده می شود.

 

پزشکی

 

در پزشکی نیز از این ماده به عنوان ملین استفاده می گردد وهمچنین به عنوان افزودنی به بعضی از انواع داروهای آسپرین برای افزایش انحلال پذیری آن ها اضافه می گردد.

 

صنایع مختلف

 

این ترکیب در هر کاری که نیاز به حذف لکه های چربی و روغن دارد مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان  مثال در غلظت های بالا می توان از این محصول در تمیز کننده های موتور ، تمیز کننده  های سطح ، شامپو و شوینده های ماشین و … نیز استفاده نمود. همچنین در تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته است نشان می دهد این سورفکتانت در هیدراته کردن گاز و یا تشکیل متان هیدراته ، می تواند حدود 700 برابر سرعت تشکیل را افزایش دهد.

 

اس ال اس ( SLS ) از کجا تهیه کنیم؟

 

برای ثبت سفارش خرید با بهترین کیفیت و بهترین قیمت اس ال اس ( SLS ) می توانید با کارشناسان فروش شیمی اکسین پارس تماس حاصل فرمایید.

021-22797066   021-22797055   021-22797044   021-22797033   021-22797022

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *