لستین چیست؟

این ترکیب که مهمترین محصولات فرعی ( BYPRODUCT ) صنعت فرآوری روغن خوراکی است. علت این اهمیت عملکرد و کاربرد وسیع آن در صنایع غذایی و واحد های صنعتی دیگر است. امروزه استفاده از آن فراتر از کاربرد سنتی آن است و در صنایع رنگ ، شکلات و مارگارین کاربرد دارد. متخصصان فعال در صنایع غذایی از آن به عنوان یک عامل افزودنی بسیار پر کاربرد در بسیاری ازسیستم های مدرن یاد می کنند. به طور خلاصه خواص طبیعی عمده که این ماده غذایی را به یک ماده ایده آل مبدل می سازد عبارتند از : امولسیون سازی ، اصلاح ویسکوزیته و ارزش غذایی.

 

 

 با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

 

در حال حاضر تاثیر تغذیه لستین در زمینه پزشکی به عنوان عامل مهمی در بهبود اختلالات عصبی شناخته می شود. سایر کاربرد های این ماده در پزشکی و سلامت شامل تغییرات مثبت در سطح کلسترول ، شیمی درمانی و عوامل بهبود دهنده ی گردش خون است. همچنین این ماده در بسیاری از کاربرد های صنعتی و غیر غذایی مانند پخش کننده رنگدانه ، استخراج حلال و نیز به عنوان خوراک حیوانات استفاده می شود.

منبع اصلی تجاری آن از محصولات جانبی در فرآیند فرآوری روغن سویا است. همچنین از سایر محصولاتی مانند دانه آفتاب گردان ، پنبه ، ذرت و کلزا استحصال لستین می تواند صورت بگیرد.

 

ساختار لستین

 

برای تعریف مواد چرب ، زرد و قهوه ای که در بافت های جانوری و گیاهی موجود است از لستین استفاده می شود. این ترکیب ، ماده آمفیفیلی است ، یعنی هر دو خاصیت انحلال در آب دارد. این ماده مخلوطی از گلیسیرید فسفولیپید ها شامل فسفاتیدیل کولین ، فسفاتیدیلتانولامین ، فسفاتیدیلینواستیل ، فسفاتیدیلسرین و فسفاتید اسید می باشد.

 

ویژگی ها و کاربردهای لستین

 

لستین سویا دارای خواص اولسیون کننده و خواص روان کنندگی است و در گروه سورفاکتانت ها قرار می گیرد. این ماده می تواند توسط بدن انسان  به طور کامل تبدیل و متابولیزه شود. به طوری که در هنگام مصرف خوراکی های دارای لستین  به بدن هیچ آسیبی نمی زند. برخی از امولسیفایرها های دیگر تنها می توانند از طریق کلیه ها دفع شوند و در بدن هضم نمی شوند.

اجزای اصلی ترکیب تولید شده از روغن سویا به شکل تجاری عبارتند از : حدود 34% روغن سویا ، حدود 21% فسفاتیدیلینواستیل ، حدود 20% فسفاتیدیل کولین ، حدود 16% فسفاتیدیلتانولامین ، حدود 8% دیگر فسفاتیدها ، 5% کربوهیدرات های آزاد ، 3% استرول ها و حدود 1% رطوبت.

 

موارد تاثیر گذار 

 

PH

 

PH در اکثر محصولات لستین حدود 7 است. به طور کلی این ماده در فرمولهای با PH بالاتر از 4 موثر است.

 

نمک ها

 

بیشتر محصولات غذایی حاوی سطح نمک از 1% تا 2% هستند. محتوای نمک بالای 2% ممکن است بر عملکرد این ماده تاثیر بگذارد.

 

کاربرد های لستین

 

افزودنی غذایی

 

غیر سمی بودن این ماده باعث می شود تا از آن در غذا استفاده گردد. این استفاده به عنوان افزودنی به غذا یا استفاده مستقیم در تهیه  آن است. این محصول به صورت تجاری در محصولات غذایی نیازمند به امولسیون یا روان کننده طبیعی استفاده می شود.

برای ساخت کیک و یا محصولات حاوی مخمر مانند دونات ، فیلینگ ، نان و کیک های تخصصی همگی از امولسیفایرها استفاده می شود. هنگامی که این محصولات پخته شده فاقد امولسیفایر باشند ، نقایص کیفی بسیاری از خود نشان می دهند. این مواد در صورتی که حاوی امولسیفایر نباشند سخت ، خشک یا بی مزه می شوند. علاوه بر ویژگی های منفی ذکر شده ، در صورتی که این  محصولات حاوی امولسیفایر نباشند ماندگاری پایینی نیز از خود نشان می دهند. محصول فوق می تواند به عنوان یک امولسیفایر مناسب در انواع کیک و شیرینی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

مکمل غذایی

 

این ماده به دلیل ذارا بودن فسفاتیدیل کولین به عنوان مکمل غذایی ارزشمند برای بدن انسان محسوب می شود. مطلالعات و کاهش کلسترول به وسیله ی لستین امکان پذیر است.

 

فرآیند تولید لستین

 

نوع تجاری ، که توسط تولید کنندگان مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد ، مخلوطی از فسفولیپید در روغن است. این ماده می تواند با استفاده از آب زدایی روغن استخراج شده از دانه های روغنی حاصل شود. این ماده ترکیبی از فسفولیپید های مختلف است و ترکیب آن به منشاء لستین وابسته است. منبع اصلی این ماده روغن سویا است. به دلیل الزام اتحادیه اروپا برآن اعلام افزودن آلرژن ها ( مواد حساسیت زا مورد استفاده هنگام آفت کشی گیاه سویا ) در غذاها علاوه بر مقررات مربوط به محصولات اصلاح شده ژنتیکی ، تغییرات تدریجی به منابع دیگر ( به عنوان مثال ، آفتابگردان ) صورت می گیرد. فسفولیپید اصلی در لستین سویا و آفتابگردان عبارتند از : فسفاتیدیل کولین ، فسفاتیذیل آنزیم ، فسفا تیدیل اتانولامین ، فسفاتیدیلسرین و فسفاتید اسید. آنها اغلب به ترتیب به PC ، PI ، PE ، PS و PA تقسیم می شوند. فسفولیپید های تصفیه شده توسط شرکت های تجاری تولید می شوند.

 با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

فرآیند تولید لستین سویا از لجن فرآیند روغن گیری سویا

 

همان طور که قبلا اشاره شد تولید لستین سویا به طور مستقیم به صرفه نیست و باید به نوعی محصول جانبی روغن گیری از سویا است. برای این امر باید ابتدا لجن ( SLUDGE ) خروجی از مرحله صمغ زدایی از روغن سویا را به دست آورد و از آن به عنوان خیس (WET LECITHIN ) نیز یاد می شود برای تولید لستین استفاده نمود. به طور تقریبی به ازای هر کیلوگرم لجن می توان 650 گرم از محصول مورد نظر داشت.

 

 

 

شکل 1 – نمودار فرآیند کلی روغن گیری از سویا

 

 

شکل 2 – نمودار فرآیند روغن گیری از سویا

 

 

شکل 3 – نمودار فرآیند صمغ زدایی از روغن خام

 

 

شکل 4 – دستگاه بسته بندی

 

 

بازیابی استون

 

همان طور که اشاره شد از استون برای استخراج  روغن از لستین استفاده می شود. به دلیل قیمت  بالا و همچنین مسائل محیط زیستی استون باید بازیابی شود. برای جدا سازی استوا از روغن از یک تبخیر کننده صعودی 2 مرحله ای استفاده می شود. روغن جدا شده  از استون را می توان با روغن خامی که هنوز صمغ زدایی نشده است ترکیب نمود.

 

 

شکل 5 – بازیاب استون

 

 

 لستین از کجا تهیه کنیم؟

 

برای ثبت سفارش خرید با بهترین کیفیت و بهترین قیمت لستین می توانید با کارشناسان فروش شیمی اکسین پارس تماس حاصل فرمایید.

021-22797066   021-22797055   021-22797044   021-22797033   021-22797022

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *