اسید ستیک چیست؟

 

استیک اسید ترکیب آلی با فرمول مولکولی CH3COOH یکی از مهمترین ترکیبات کربوکسیلیک اسید ها می باشد.

 

 با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

نام های دیگر آن عبارتند از : اتانوئیک اسید ، استیک اسید گلاسیال و اتیل اسید

 

این ترکیب مایعی بی رنگ و با بوی شبیه به سرکه می باشد که قدرت خورندگی بسیار بالایی دارد و به راحتی در آب حل می شود. همچنین در تتراکلرومتان ، اتانول ، اتر و استون نیز حلالیت مناسبی دارد. استیک اسید به دو صورت مصنوعی و طبیعی ( توسط باکتری ) تولید می شود.

 

به طور طبیعی از میوه ها و برخی از مواد غذایی فاسد شده از فرآیند تخمیر تولید می شوند و یکی از اسید های قدیمی شناخته شده توسط انسان می باشد. محلول رقیق استیک اسید توسط تخمیر و اکسید شدن کربوهیدرات های طبیعی تشکیل می شود که به آن سرکه می گویند.

 

در صنعت از استیک اسید در آماده سازی استات های فلزی و در برخی از فرآیند های چاپ مورد استفاده قرار می گیرند. وینیل استات در تولید پلاستیک ، سلولز استات در تولید فیلم های عکاسی و منسوجات ، و استرهای فرار آلی ( مانند اتیل و بوتیل استات ) به طور گسترده بعنوان حلال برای رزین ها ، رنگ ها و لاک ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

از لحاظ بیولوژیکی ، این اسید یک ماده زیستی ( متابولیک ) مهم است که به طور طبیعی در مایعات بدن و آبمیوه ها موجود می باشد. این ماده مایعی خورنده و بی رنگ است نقطه جوش 117.9 درجه سانتیگراد و نقطه ذوب 16.6 درجه سانتگراد دارد.

 

کاربرد اسید استیک در تولید ترکیبات شیمیایی

 

اتانوئیک اسید به عنوان یک معرف شیمیایی برای تولید تعدادی ترکیب شیمیایی استفاده می شود. این است که عمدتا در تولید وینیل استات مونومر ، آنیدرید استیک  و استر استفاده می شود.

 

کاربرد اسید استیک در خالص سازی ترکیبات آلی

 

برای خالص سازی ترکیبات آلی ، اسید استیک به عنوان یک حلال برای کریستال شدن استفاده می شود.

 

کاربرد اسید استیک در پزشکی

 

اسید استیک می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده در برابر PSEUDOMONAS ، استافیلوکوک ، انتروکوک ، استرپتوکوک و دیگران استفاده شود. همچنین در غربالگری سرطان رحم استفاده می شود. سازمان بهداشت جهانی اسید استیک را در فهرست داروهای ضروری خود فهرست کرده است. همچنین برای درمان عفونت گوش خارجی مانند رشد قارچ و باکتری استفاده می شود.

 

کاربرد اسید استیک در افزودنی مواد غذایی

 

از این ماده در سرکه استفاده می شود که بعنوان یک مکمل در ترشی و سبزیجات خام و سایر مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کاربرد اسید استیک در تولید جوهر و رنگ

 

این اسید برای تولید جوهر و رنگ استفاده می شود.

 

کاربرد اسید استیک در صنعت عطر

 

اسید استیک در ساخت عطر نیز استفاده می شود.

 

تولید اسید استیک

 

این ماده می تواند در صنعت توسط هوا اکسید بشه به استالدهید ، اکسید توسط اتانول ( اتیل الکل ) و اسید به وسیله بوتان و بوتن. امروزه اسید سرکه از واکنش بین متانول و کربن مونواکسید توسط کاتالیست رودیوم – یون ید که توسط شرکت مونسانتو در دهه 1960 تولید شد ، تولید می شود.

 

 با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

این روش ، مقرون به صرفه می باشد زیرا متانول و مونواکسید کربن ارزان و مصرف آن ها مقرون به صرفه می باشد.

 

اسید استیک یکی از مهمترین مواد شیمیایی موجود در جهان می باشد و یکی از اصلی ترین مواد خام برای تولید مونومر وینیل استات ( VAM ) ، استیک انیدرئید و استر استات مانند اتیل ( که برای چسب ، جوهر و لوازم آرایشی استفاده می شود ) ، ایزوپروپیل استات ( در جوهر چاپ و پوشش ها استفاده می شود ) ، N- بوتیل استات ( چاپ ، چسب و لوازم آرایشی )

 

از استیک اسید معمولا برای تولید پروفیل ترفتالیک اسید ( PTA ) استفاده می شود که می توان از آن دوباره برای تولید پلی اتیلن ترفتالات ( PET ) استفاده کرد. PET در بسته بندی ها ، فیلم های عکاسی و بخش های مغناطیسی کاربرد دارد ، برای فیبرهای پلی استری و در شیشه های آب و مایعات دیگر نیز کاربرد دارد.

 

شرایط نگهداری اسید استیک 

 

اسید استیک باید در یک مکان دور از گرما یا سایر منابع احتراقی نگهداری شود. از مواد ناسازگار از جمله عوامل اکسید کننده , عوامل احیا کننده ، فلزات ، اسید استیک را در یک مکان خنک و با تهویه مناسب در ظرف محکم و با بسته بندی مناسب نگهداری کنید.

 

اسید استیک از کجا تهیه کنیم؟

 

برای ثبت سفارش خرید با بهترین کیفیت و بهترین قیمت اسید استیک می توانید با کارشناسان فروش شیمی اکسین پارس تماس حاصل فرمایید.

021-22797066   021-22797055   021-22797044   021-22797033   021-22797022

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *