آب اکسیژنه چیست؟

 

آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید با فرمول H2O2 مایعی به رنگ آبی کمرنگ و کمی چگال تر از آب است و نوعی اسید ضعیف به شمار می آید. آب اکسیژنه اکسنده ای قوی محسوب می شود و به همین دلیل از آن به عنوان ماده سفید کننده بهره می گیرند. آب اکسیژنه را به عنوان ساده ترین پراکسید یعنی ترکیبی با پیوند یگانه اکسیژن – اکسیژن می شناسند.

 

این ماده ، علاوه بر کاربرد های ذکر شده ، به عنوان ماده ضد عفونی کننده نیز کاربرد دارد. لازم به ذکر است که از محلول های غلیظ هیدروژن پراکسید موسوم به High – test peroxide به عنوان سوخت موشک استفاده می کنند.

 


 


با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

خواص آب اکسیژنه

 

نقطه جوش آب اکسیژنه را به کمک برونیابی در حدود 150/2 درجه سانتی گراد ذکر کرده اند. این مقدار ، حدود 50 درجه سانتی گراد بیش تر از نقطه جوش آب است. البته در عمل ، زمانی که آب اکسیژنه را حرارت بدهیم ، قبل از رسیدن به این دما ، تحت تجزیه حرارتی و به صورت انفجاری ، تجزیه خواهد شد. آب اکسیژنه را به طور ایمن و در فشار کاهش یافته ، تقطیر می کنند.

 

محلول آبی آب اکسیژنه

 

در محلول های آبی ، هیدروژن پراکسید با نوع خالص آن تفاوت دارد. دلیل این تفاوت را باید به علت وجود پیوند هیدروژنی بین مولکول های آب و هیدروزن پراکسید دانست. آب اکسیژنه و آب خالص ، مخلوط یوتکتیک Eutectic را بوجود می آورند. نقطه انجماد چنین مخلوطی برابر با 56C- است. نقطه انجماد مخلوط حاصل ، از نقطه نجماد هریک از مواد تشکیل دهنده آن پایین تر است. در حقیقت ، نقطه انجماد آب خالص ، 0 درجه سانتی گراد و نقطه انجماد هیدروژن پراکسید ، 0/43- درجه سانتی گراد ذکر می شود.

 

این مخلوط ، نقطه جوشی برابر با 114 درجه سانتی گراد دارد که از نقطه جوش آب اکسیژنه ، برابر با 125/1 درجه سانتی گراد ، کمتر و از نقطه جوش آب ، بیشتر است.

 

 

 

ساختار هیدروژن پراکسید

 

آب اکسیژنه مولکولی غیر مسطح است و با وجود اینکه پیوند اکسیژن ، اکسیژن از نوع پیوند یگانه دارد اما این پیوند برای دوران ، ممانعتی با انرژی 29.45KJ/mol از خود نشان می دهد. اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم ، باید گفت که ممانعت دورانی برای اتان در حدود 12.5kj/mol است. این مقدار زیاد را به دلیل جاذبه الکترون های ناپیوندی دو اتم اکسیژن ذکر می کنند.

 

ساختار مولکولی بلور و گاز هیدروژن پراکسید با یکدیگر تفاوت دارند. این اختلاف در ساختار به دلیل عدم وجود پیوند هیدروژنی در حالت گازی ذکر می شود. در تصویر زیر ، تفاوت این دو ساختار را مشاهده می کنید.

 

 

 


 


با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

 

 

تولید آب اکسِیژنه

 

در گذشته ، آب اکسیژنه را به طریق صنعتی و به کمک هیدرولیز آمونیوم پرسولفات با فرمول NH4 2S2Oتهیه می کردند. آمونیوم پرسولفات نیز از طریق الکترولیز محلول آمونیوم بی سولفات در سولفوریک اسید تهیه می شد. امروزه این ماده از واکنش های کاتالیستی به تولید می رسانند. تصویر زیر، یک شمای کلی از فرآیند تولید آب اکسیژنه را نشان می دهد.

 

 

 

 

کاربرد های آب اکسیژنه

 

در این بخش ، سایر کاربردهای هیدروژن پراکسید را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

سفید کننده

 

در حدود 60 درصد تولید آب اکسیژنه در جهان به استفاده در صنایع چوب و کاغذ به عنوان ماده سفید کننده اختصاص دارد. دومین کاربرد این ماده در تولید سدیم پرکربنات و سدیم پربورات است که به عنوان سفید کننده ملایم در شستشوی لباس ها بکار می روند. البته این مواد تنها در دمای بیش از 60 درجه سانتی گراد کاربرد دارند اما با استفاده از مواد فعال ساز ، در دماهای پایین تر نیز می توان از آن ها استفاده کرد.

 

تولید ترکیبات آلی

 

آب اکسیژنه بمنظور تولید پراکسیدهای آلی همچون بنزوئیل پروکساید با فرمول C14H10O4  مورد استفاده قرار می گیرد که در زمان آکنه موثر است. علاوه بر این ، از هیدروژن پراکسید در تولید پروکسی اسید ها مانند پراکسید اسید و متا – کلوروپروکسی بنزوئیک اسید بهره می گیرند.

 

مواد ضد عفونی کننده

 

از جمله دیگر کاربرد های هیدروژن پراکسید ، بکارگیری آن در تصفیه فاضلاب ها بمنظور حذف ناخالصی ها آلی است. این کار از طریق آزاد کردن رادیکال آزاد هیدروکسیل انجام و موجب تخریب ترکیبات آلی همچون آروماتیک ها و ترکیبات هالوژنه می شود. علاوه بر این ، آب اکسیژنه قابلیت اکسید کردن ترکیبات شامل گوگرد را نیز دارد و از این طریق ، بوی بد فاضلاب ها را کاهش می دهد.

 

از این ماده همچنین در ضد عفونی مردن ابزارآلات جراحی نیز بهره کی گیرند. این ماده تاثیر زیادی نیز در از بین بردن ویروس ها و باکتری ها دارد. آب اکسیژنه را جایگزین مناسبی برای ضد عفونی کننده های حاوی کلر می دانند زیرا در اثر واکنش ، اکسیژن و آب آزاد می کند.

 

آب اکسیژنه را از کجا تهیه کنیم؟

 

برای ثبت سفارش خرید با بهترین کیفیت و بهترین قیمت آب اکسیژنه می توانید با کارشناسان فروش شیمی اکسین پارس تماس حاصل فرمایید.

021-22797066   021-22797055   021-22797044   021-22797033   021-22797022

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *