اچ پی ام سی(HPMC) نام اختصاری هیدروکسی پروپیل متیل سلولز است.

اچ پی ام سی(HPMC) یک پلیمر نیمه سنتتیک ، خنثی و ویسکوالاستیک است.

 

 


 

 


با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

 

 

 

اچ پی ام سی (HPMC) چیست؟

 

این ترکیب به گروه اترهای سلولز تعلق دارد که در آنها گروه های هیدروکسیل با یک یا چند گروه از سه گروه هیدروکسیل موجود در حلقه سلولز جایگزین شده اند.

 

اچ پی ام سی (HPMC) یک پلیمر آب دوست (محلول در آب) زیست تخریب پذیر و زیست سازگار است که طیف گسترده ای از کاربرد ها مانند تحویل دارو ، رنگ سازی ، تولید مواد آرایشی ، چسب ، کشاورزی و منسوجات دارد.

 

اچ پی ام سی (HPMC) همچنین در حلال های آلی قطبی محلول است و استفاده از حلال های آبی و غیر آبی را امکان پذیر می سازد.

 

این ترکیب حلالیت منحصر به فردی در حلال های آلی گرم و سرد دارد و در مقایسه با سایرهمتایان متیل سلولز دارای حلالیت آلی و انعطاف پذیری حرارتی است و با گرم شدن تا دمای ژلاسیون 75-90 سانتی گراد ژل ایجاد میکند.

 

روش های تولید اچ پی ام سی (HPMC)

 

اچ پی ام سی (HPMC) یک ترکیب نیمه سنتزی است. نیمه سنتزی به معنای این است که ترکیب حاصل ، به نوعی از منابع طبیعی استخراج و خالص سازی می شود. به طور مثال ، کشت در محیط های آزمایشگاهی و استخراج مواد از گیاهان منجر به تولید ترکیبات شیمیایی نیمه سنتزی نظیر مشتقات سلولز می شود که خود به عنوان ماده اولیه برای تهیه سایر ترکیبات مشابه به کارمی روند.

 

این ترکیبات همانند ترکیب پلیمری اچ پی ام سی (HPMC) مولکول هایی با وزن بالا هستند واز نظر ساختار مولکولی نیز تقریبا پیچیده می باشند.

 

منابعی یافت نشده است که به خوبی روش تولید اچ پی ام سی (HPMC) را توضیح دهد به همین دلیل ، به توضیح این موارد ، اکتفا میکنیم. نمونه ای از ساختار هیدروکسی پروپیل متیل سلولز را در شکل زیر مشاهده میکنید.

 

 

 

 


 

 


با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

 

کاربردهای اچ پی ام سی (HPMC)

 

در تولید چسب ، کاشی ، سیمان سازی ، محصولات گچی ، رنگ و پوشش ، شوینده ها و پاک کننده ها ، صنایع غذایی ، لوازم آرایشی ، قطره چشم ، لنزهای تماسی 

 

نوع کاربرد در صنایع شیمیایی:

 

این ماده در صنعت شیمیایی در مصالح ساختمانی مانند چسب و کاشی استفاده می شود که در آن به عنوان اصلاح کننده رئولوژی و ماده نگهدارنده آب استفاده می شود. از نظر عملکردی اچ پی ام سی (HPMC) بسیار شبیه HEMC (هیدروکسی اتیل متیل سلولز) است.

 

 

نوع کاربرد در صنایع غذایی:

 

دانشمندان ، خدمات تحقیقات کشاورزی در حال بررسی اچ پی ام سی (HPMC) گیاهی به عنوان جایگزینی برای گلوتن در تهیه نان های جو دوسر وسایر نان ها هستند. مانند گلوتن اچ پی ام سی (HPMC) می تواند حباب های هوا را که توسط مخمر تشکیل شده است در خمیر نان به دام بیاندازد.

 

این ترکیب برای بهتر شدن طعم به شربت های میوه ای اضافه می شود.

هیدروکسی پروپیل متیل سلولز به عنوان تثبیت کننده های امولسیون و غلیظ کننده سس ها و سس گوجه فرنگی عمل کند. همچنین می توان از این ترکیب برای ذخیره ماهی های منجمد استفاده کرد تا مانع از تغییر رنگ و کیفیت محصولات شود.

 

 

نوع کاربرد در صنایع دارویی:

 

محلول های هایپرمولز به عنوان یک جایگزین نیمه سنتتیک اشک مصنوعی تایید شده است. ساختار مولکولی آن بر یک ترکیب سلولوئیدی پایه است که بسیار محلول در آب است. این ترکیب باعث روانکاری قرینه می شود ، در نتیجه منجر به کاهش تحریک چشم و جلوگیری از خشکی چشم می شود.

 

علاوه بر استفاده در قطره های چشمی ، از هایپرملوز به عنوان ماده کمکی در فرمولاسیون قرص خوراکی و کپسول استفاده شده است. جایی که بسته به درجه به عنوان ماده آزاد کننده کنترل شده عمل می کند تا انتشار یک ترکیب دارویی در دستگاه گوارش را به تاخیر بیاندازد.

 

عوارض اچ پی ام سی (HPMC)

 

علائم واکنش آلرژیک نسبت به این ترکیب شامل بثورات پوستی ، خارش ، قرمزی پوست ، تاول زایی ، خس خس کردن سینه ، تنگی در قفسه سینه یا گلو ، مشکل تنفسی و گرفتگی صدا غیر معمول یا تورم دهان و صورت و لب ها و زبان یا گلو است.

 

تغییر در بینایی ، درد چشم ، یا تحریک بسیار بد چشم نیز می تواند با استفاده از قطره های چشمی حاوی این ترکیب ایجاد شود.

 

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی اچ پی ام سی (HPMC)

 

 

 

آنالیز اچ پی ام سی (HPMC)

 

 

از کجا اچ پی ام سی ( HPMC ) تهیه کنیم؟

 

برای ثبت سفارش خرید با بهترین کیفیت و بهترین قیمت اچ پی ام سی (HPMC) می توانید با کارشناسان فروش شیمی اکسین پارس تماس حاصل فرمایید.

021-22797066   021-22797055   021-22797044   021-22797033   021-22797022