تگزاپون چیست؟

 

تگزاپون (SLES) با نام تجاری سدیم لوریل اتر سولفات به دو صورت N70 (تگزاپون معمولی) و N30 (تگزاپون صدفی) می باشد.

 

تگزاپون N70 (تگزاپون معمولی) به شکل خمیر سفید نیمه شفاف غلیظ با بوی ملایم است.

 

تگزاپون N30 (تگزاپون صدفی) به شکل خمیر صدفی رنگ با بوی ملایم می باشد.

 

 

 

 


 


با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

 

تگزاپون جز مواد فعال سطحی یا سوزمکتانت های آنیونی بوده و کف کنندگی بالایی دارد.

 

 

 

 

کف حاصل از تگزاپون سبک بوده و از شکل مطلوبی برخوردار است. تگزاپون در آب های نسبتا سخت و حاوی املاح نیز کف می کند.

 

تگزاپون به دو صورت معمولی و صدفی در بازار یافت می شود که نوع صدفی آن برای تولید شامپوهای غیر شفاف و به اصطلاح صدفی و همچنین مایع دستشویی های صدفی استفاده می شود.

 

تگزاپون معمولی با درصد خلوص 70% وزنی عرضه می شود و به شکل خمیر بسیار میسکوز می باشد.

 

تگزاپون را در بازار به نام SLES می شناسند که مخفف کلمات سدیم لوریل اتر سولفات می باشد.

 

محتوای تگزاپون بسیار کم رنگ است و در صورت آبکی یا رقیق شدن آب تا غلظت استفاده طبیعی ، ویسکوزیته بسیار کمی را دارا می باشد. اما ما می توانیم ویسکوزیته را با اضافه کردن کلرید سدیم ( نمک ) و آلکانول های آمید های متناسب ، تنظیم کنیم.

 

 

 

 

به ازای هر گروه اتلین اکسیدی دریافتی ، مقدار 44.05 گرم بر مول به وزن مولکولی تگزاپون اضافه می شود. بنابراین برای مولکول سدیم لوریل اتر سولفاتی که دارای 3 گروه اتیلن اکسید است. جرم مولکولی 425.54 گرم بر مول محاسبه می شود.

 

خاصیت تگزاپون:

 

تگزاپون از قابلیت بازدارنگی ، امولسیون و شکل پذیری عالی برخوردار است. تگزاپون به راحتی در آب حل می شود همچنین در برابر آب سخت و تجزیه بیولوژیکی بالا ، مقاوم می باشد.

 

کاربرد های تگزاپون:

 

تگزاپون به عنوان امولسیفلیر چربی ، ماده مرطوب کننده ، شوینده در مواد آرایشی ، دارویی و خمیر دندان استفاده می شود. تگزاپون به عنوان ابزار تحقیقاتی در بیوشیمی پروتئین نیز کاربرد دارد. تگزاپون به عنوان امولسیون کننده چربی ، ماده مرطوب کننده و شوینده نیز استفاده می شود. تگزاپون در اکثر محصولات بهداشتی آرایشی و پاک کننده های بدن و سر از قبیل خمیر دندان ، صابون ، شامپو ، کرم و لوسیون وجود دارد.

 

تگزاپون در اکثر مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی و پاک کننده های صنعتی مانند کارواش و کف شورها و برطرف کننده روغن  در هر دو فرم مایع و غیر مایع جهت زدودن چربی به عنوان ماده کف کننده و پاک کننده و امولسیون کننده مواد چسبیده به کار می رود و جزو مواد اولیه آرایشی و بهداشتی و داروئی می باشد.

 

روش ساخت تگزاپون:

 

SLES با توکسیلاسیون الکل دودسیل تهیه می شود که به صورت صنعتی از روغن هسته خرما یا روغن نارگیل به دست می آید. اتوکسیلات حاصل به نیم استر اسید سولفوریک تبدیل می شود که با تبدیل به نمک سدیم خنثی می شود. سورفکتانت مربوط به سدیم لوریل سولفات ( همچنین به عنوان سدیم دودسیل سولفات یا SDS شناخته می شود ) و به طور مشابه ، اما بدون مرحله اتوکسیلاسیون تولید می شود. SLS و لوریل سولفات آمونیوم (ALS) معمولا جایگزین  SLES در محصولات مصرفی هستند.


 


با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

شباهت بین SLS با SLES چیست؟

 

این مواد در شوینده ها مانند : صابون ها ، شامپو ها و سایر محصولات مراقبت شخصی به عنوان سورفکتانت ، عامل فوم دهنده و امولسیفایر کاربرد دارند. سورفکتانت ها به دلیل داشتن یک بخش آب دوست و یک بخش چربی دوست عمل می کنند و باعث می شوند تا این مواد بتوانند چربی ، روغن و سایر مواد ایجاد کننده ی لک را در هنگام ترکیب با آب تمیز نمایند. هچنین این ترکیبات به عنوان امولسیفایر کننده نیز موجب ترکیب شدن تمام اجزای موجود در محصول با یکدیگر یکی شوند.

 

فرق بین SLS با SLES چیست؟

 

این مواد از نظر عملکرد ، نام و یا حتی ساختار بسیار مشابه یکدیگرند اما تفاوت هایی نیز بین آن ها موجود دارد. عامل اکسیژن اضافی در SLES باعث تفاوت بین این دو ماده می گردد. این عامل در طی فرآیندی به نام اتوکسیلاسیون SLES افزوده می شود. موجب تغییر در عملکرد و حساسیت زایی آن می گردد وباعث می شود تا نام آن از لوریل به لورت تغییر پیدا کند.

 

شرایط نگهداری تگزاپون:

 

دمای مناسب برای نگهداری تگزاپون در دمای ریز 30 درجه ی سانتی گراد تا 10 درجه ی سانتی گراد می باشد.

 

این ماده باید در جای خشک و خنک نگهداری شود و از قرار گرفتن آن در معرض تابش نور خورشید و یا باران خودداری نمایید.

 

نام تجاری:

 

  • تگزاپون

 

  • TEXAPON

 

  • سدیم لوریل اتر سولفات

 

  • SODIUM LAURETH SULFATE (SLS)

 

  •   SODIUM LAURYL ETHER SULFATE (SLES)

 

فرمول شیمیایی:

 

CH3(CH2)11(OCH2CH2)nOSO3Na

 

ساختار شیمیایی:

 

 

 

 

 

شرکت های تولید کننده ایرانی:

 

  • پاکنام 

 

  • پاکسان

 

  • بهداش 

 

  • پدیده

 

بسته بندی تگزاپون:

 

بشکه 160 کیلوگرمی

 

میزان حساسیت زایی SLS و SLES

 

SLS و SLES و با سایر سورفکتانت ها موادی هستند که می توانند تحرکات پوست و یا چشم را به دنبال داشته باشند و سولفات ها از جمله مهترین سورفکتانت ها می باشند. قرمزی ، خشکی و تغییر در PH پوست می تواند از جمله علائم حساسیت زای به وجود آمده در صورت استفاده از شوینده های حاوی این ترکیبات در برخی افراد شود.

 

تحرکاتی که SLS به وجود می آورد همانند سایر سورفکتانت ها است اما تگزاپون حساسیت زایی کمتری نسبت به SLS و یا سایر سورفکتانت های شناخته شده ایجاد می نماید. با این حال نکته قابل توجه است که حساسیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است و محصولاتی مانند شامپوها به دلیل داشتن SLS نمی توانند حساسیت زایی خاصی را به وجود آورند زیرا سریعا شسته می شوند. میزان حساسیت زایی با زمان ماندگاری آن بر روی پوست رابطه مستقیمی دارد.

 

به طور کلی علائم خشکی ، قرمزی و … را می توان در محصولاتی مانند کرم ها و لوسیون هایی مشاهده نمود که زمان ماندگاری بیشتری بر روی پوست دارند. اگر شما به SLS حساسیت نشان دهید امکان دارد که نسبت به سایر سورفکتانت ها هم همین مشکل را داشته باشید. اما حساسیت زا بودن تگزاپون تنها مختص به خود این ماده می شود.

 

نکته: هر دوی این مواد سرطانزا نمی باشند و تنها در برخی افراد موجب ایجاد حساسیت می گردند.

 

SLS و تگزاپون کشش سطحی آب را کاهش می دهند و در اسپری ها به عنوان یک عامل دیسپرس کننده مورد استفاده قرار می گیرند.

 

شرایط ایمنی تگزاپون:

 

 

همانطور که در علائم MSDS این محصول نیز مشاهده می شود این ماده به دلیل داشتن مقادیر بالای نمک می تواند خطرات خوردگی را به وجود بیاورد. در نتیجه هنگام کار با این ماده در صنعت لازم است نکات ایمنی رعایت شود.

 

تماس این ماده با پوست و چشم می تواند خطرات فراوانی را به بار بیاورد. توصیه می شود در هنگام کار با این محصول پوست و چشم های خود را به خوبی بپوشانید. تا در معرض آلوده شدن با تگزاپون قرار نگیرد.

 

تگزاپون را چگونه تهیه کنیم؟

 

برای ثبت سفارش خرید با بهترین کیفیت و بهترین قیمت تگزاپون می توانید با کارشناسان فروش شیمی اکسین پارس تماس حاصل فرمایید.

021-22797066   021-22797055   021-22797044   021-22797033   021-22797022